• W tym roku, bieszczadzcy pogranicznicy zatrzymali blisko 140 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekraczali granicę.
  • Bieszczadzki Oddział SG zatrzymał dwóch imigrantów oraz organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski.

Czujność pograniczników zapobiegła nielegalnemu przekroczeniu granicy

Patrol wyposażony w kamery termowizyjne zauważył w okolicy Medyki, zauważył dwie osoby, które pod osłoną nocy próbowały przekroczyć granicę z Ukrainy do Polski w miejscu niedozwolonym. „Cudzoziemcy nie zdawali sobie sprawy, że są monitorowani. Dwaj Turcy w wieku 31 i 37 lat byli zaskoczeni zatrzymaniem. Tylko jeden z nich miał przy sobie paszport” – informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy BiOSG.

Podjęte działa doprowadziły do zatrzymania organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy. Dwaj mężczyźni, bezpaństwowiec narodowości syryjskiej oraz obywatel Turcji, legalnie mieszkający w Niemczech, zamierzali odebrać imigrantów w rejonie granicy, by przewieść ich dalej na zachód Europy.

Nie na zachód Europy, a z powrotem na Ukrainę

„Mundurowi zatrzymali wszystkich cudzoziemców. Imigranci zostaną przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji. Pomocników doprowadzono do prokuratury, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie” – dodaje rzecznik.

Od początku 2021 roku na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali 137 cudzoziemców. W bieżącym roku zatrzymano także 19 organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / BiOSG