Od kilku lat bieszczadzkie gminy borykały się z problemem zmniejszającej się ilości przejazdów autobusowych. Wielu, niezmotoryzowanych mieszkańców zostało odciętych od miast powiatowych, dostępu do szkół lekarzy czy sklepów. Problem nasilił się wraz z pojawieniem się koronawirusa i kolejnych obostrzeń. Zaistniałą sytuacją zajął się Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, który wraz z innymi bieszczadzkimi gminami zapoczątkował inicjatywę utworzenia Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Państwowy koncern przejmuje znany hotel w Myczkowcach

Pracę nad usprawnieniem komunikacji publicznej trwały od ponad roku. W tym czasie przeprowadzano rozmowy, ustalano statut oraz nową siatkę połączeń. Działania te doprowadziły do podjęcia decyzji, na mocy której 10 gmin i 2 powiaty utworzyło Bieszczadzki Związek Komunikacyjny. Wchodzą w niego gminy: Baligród, Cisna, Czarna, Komańcza, Lesko, Lutowiska, Olszanica, Solina Ustrzyki Dolne i Zagórz. Ponadto powiaty: bieszczadzki i leski.

Wybrano zarząd Związku

Fot. UMiG Lesko

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze zgromadzenie członków, podczas którego wybrane zostały władze Związku. Przewodniczącym BZK został Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, zastępcą Ernest Nowak, burmistrz Zagórza, z kolei na członka zarządu powołano Andrzeja Olesiuka, starostę leskiego. Na czele zgromadzenia Związku stanął Marek Andruch, starosta bieszczadzki, a na jego zastępców wybrano Krzysztofa Zapałę, wójta gminy Olszanica i Adama Piątkowskiego, włodarza gminy Solina. Komisji rewizyjnej przewodniczy Bogusław Kochanowicz, wójt gminy Czarna, a członkami zarządu są Artur Woźny, wicestarosta bieszczadzki i Janusz Haftek, wicestarosta leski.

W ostatnich dniach złożono wniosek Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego o dopłatę z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wnioskowana kwota to ponad 6,5 miliona złotych, a deklarowany wkład własny samorządów to kwota oscylująca 1 miliona złotych. Łączna ilość wozokilometrów dla całego obszaru Związku to prawie 2,2 miliona złotych.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / UM Ustrzyki Dolne