Świąteczny weekend minie pod znakiem deszczowej aury pogodowej. Mimo to, wiele osób zdecyduje się jednak na odwiedzenie bieszczadzkim szlaków turystycznych w tym okresie. Jak informuje Bieszczadzki Park Narodowy, wszystkie szlaki piesze, parkingi i toalety będą dostępne dla zwiedzających.

Wstęp na szlaki zlokalizowane na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są płatne. Opłatę zarówno za wejście, jak i za parking można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Należy jednak pamiętać, że zakup biletu na miejscu możliwy jest tylko gotówką. Z informacji przekazanych przez dyrekcję BdPN-u, z opłat zwolnieni są mieszkańcy gminy Cisna, Czarna i Lutowiska, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Z widokiem na pasmo Połoniny Wetlińskiej od Hnatowego Berda po Hasiakową Skałę oraz Połoninę Caryńską | Fot. Marek Jurek

Zakup biletów wstępu

Bilet można nabyć również za pośrednictwem strony bdpn.eparki.pl. Następnie zakupioną drogą elektroniczną, imienną wejściówkę wraz z dowodem tożsamości należy okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego prze wejściu na szlak.

Zasięg Internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej, szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu

– przypomina dyrekcja parku.

Kaskady na rzece San w miejscowości Chmiel | Fot. Marek Jurek

Parkowanie pojazdów przed wejściem na szlak

Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na parkingach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i parkingach gminnych. Dyrekcja zastrzega sobie jednak prawo do ograniczania ich pojemności w celu zachowania niezbędnych odstępów i regulowania wielkości ruchu na szlakach pieszych. Warto zauważyć, że sanitariaty znajdujące się w pobliżu punktów udostępniane są bezpłatnie.

Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na parkingu. W samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, przed punktem informacyjnym też; a dalej jest zakaz wjazdu (można dostać mandat)

– dodaje BdPN.

Zdjęcie główne: Marek Jurek