W ubiegłym tygodniu, w dniach  od 12 do 15 lipca br.  funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili szkolenie linowe z wykorzystaniem śmigłowca. 

bieszczady-szkolenie-sluzb
Fot. BiOSG

Szkolenie przeprowadzono w Bieszczadach. Miało ono na celu udoskonalenie technik wysokościowych i ratownictwa z powietrza. Celem szkolenia była także koordynacja i współdziałanie służb ratowniczych.

Trzeba mieć na uwadze, że współpraca funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz ratowników GOPR jest bardzo istotna nie tylko w przypadku typowych działań operacyjnych, ale również w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych i klęski żywiołowej. 

Ponadto służby te są najczęściej wzywane i zaangażowane do udzielania pomocy podczas akcji ratunkowych i wypadków w górach. 

Podczas szkolenia funkcjonariusze Straży Granicznej ćwiczyli wewnętrzne procedury związane z prowadzeniem działań granicznych oraz działań specjalnych ze śmigłowca. 

bieszczady-szkolenie-sluzb
Fort. BiOSG

W szkoleniu oprócz funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań BiOSG brała udział Specjalistyczna Grupa Wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej z Rzeszowa oraz ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

W akcji wykorzystano śmigłowiec Straży Granicznej

Źródło: BiOSG