Dokładnie 10 lat temu w miejscowości Muczne otwarto uroczyście pokazową zagrodę żubrów. Na przestrzeni lat miejsce to stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Z okazji rocznicy Nadleśnictwo Stuposiany przygotowało specjalne zajęcia.

Początek działalności zagrody pokazowej

Zagroda żubrów w Mucznem powstała w 2012 roku i od samego początku jej głównym założeniem była poprawa kondycji genetycznej tych ssaków oraz chęć odtworzenia stada „Górny San”. Żubry podatne są na wiele chorób, w tym na zarażenie gruźlicą. Właśnie z tą chorobą borykało się stado żyjące na terenie nadleśnictwa Stuposiany. W zagrodzie przebywają żubry linii białowiesko-kaukaskiej pochodzące z Polski, Francji, Niemiec i Szwajcarii.

Dekadę temu dokonano uroczystego otwarcia, w której wzięli udział, między innymi Alicja Wosik, ówczesna wicewojewoda podkarpacka, prof. Wanda Olech-Piasecka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Edward Balwierczak, ówczesny dyrektor RDLP w Krośnie. Dlaczego zdecydowano się na takie działania w Nadleśnictwie Stuposiany? Warto zauważyć, że było to miejsce, gdzie pół wieku temu powstała pierwsza zagroda aklimatyzacyjna, która zapoczątkowała hodowlę najliczniejszej obecnie górskiej populacji tego gatunku.

Mija dekada od otwarcia

W związku z dzisiejszymi uroczystościami, Nadleśnictwo Stuposiany we współpracy z Nadleśnictwem Lutowiska oraz Szkołą Podstawową w Lutowiskach przeprowadziło zajęcia z biologii i behawioru żubrów oraz rozpoznawania roślin, mchów i porostów.

Każdy może zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku

Zagrodę zlokalizowano na siódmym kilometrze drogi prowadzącej ze Stuposian do Mucznego. Zajmuje ona powierzchnię leśną około 9 hektarów i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.

Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe, które zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem to cieszącą się dużym zainteresowaniem atrakcja Bieszczadów. Każdego roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, by z niedalekiej odległości zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Tylko w ubiegłym roku zagrodę odwiedziło blisko 190 tysięcy osób.

Zdjęcie główne: Nadleśnictwo Stuposiany