Tegoroczny Festiwal Biegu Rzeźnika wraca na bieszczadzkie szlaki z 2019 roku. Przez 4 dni przewidziano starty na ośmiu dystansach. Centrum Festiwalu będzie Orlik w Cisnej, gdzie zlokalizowane zostanie biuro zawodów, odbędą się targi EXPO oraz start i meta większości biegów. Festiwal rozpocznie się w środę 15 czerwca po południu a pierwsi zawodnicy wyruszą w trasy w czwartek rano.

A może by tak pomaszerować w Bieszczadach?

Nowością będzie marsz z olimpijczykiem! Z inicjatywy Roberta i Justyny Korzeniowskich do bogatej oferty festiwalowej dołączył ostatnio jeszcze jednej nowy dystans: piętnastokilometrowy Rzeźnicki Marsz z WalkingLovers. Na Rzeźnicki marsz zapraszamy wszystkich tych, którzy nie czują się na siłach, żeby uczestniczyć w festiwalowych biegach lub tych, którzy po prostu wolą chodzić niż biegać.

– zachęca Mirosław Bieniecki, dyrektor VIII Festiwalu Biegu Rzeźnika

W czwartek 16 czerwca startuje Maraton Rzeźnika na trasie 52 kilometrów, znanej z ultraMaratonu Bieszczadzkiego. Jak ta trasa wygląda w przeddzień lata? Czym różni się od jesiennej? Na pewno będzie dłużej jasno, zapewne będzie cieplej, a i limit będzie dłuższy o godzinę od tego, który znacie z jesieni.

W czwartek wieczorem, o godzinie 19:00, gdy ostatni ultra maratończycy będą dobiegać do mety, spotykamy się na odprawie Biegu Rzeźnika i Biegu Rzeźnika Ultra. Potem krótkie spanie i o 1:30 – podczas gdy w Cisnej będą już czekały autokary wywożące rzeźnickie pary na start do Komańczy – będziemy kibicować tym, którzy wystartują w Rzeźniku Ultra

– dodaje.

Ponad 100 kilometrów dość wymagającej, ale przepięknej trasy wiodącej z Cisnej do Cisnej przez Jasło, Fereczatą, Smerek, Rawki, Kremenaros, Rabią Skałę, Okrąglik i Hyrlatą. A półtorej godziny później w Komańczy już po raz dziewiętnasty huknie strzał startowy Biegu Rzeźnika. Organizatorzy zakładają, że uczestnicy obu biegów spotkają się w okolicach Rabiej Skały, a potem znowu na Hyrlatej i na końcu w Cisnej.

Fot. Jacek Deneka

W sobotę rano o 7:45, przy akompaniamencie wiewiórkowych przeszkadzajek odjedziemy trzema składami Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na start Rzeźniczka, a zanim przebrzmi dźwięk lokomotyw – wystartujemy Dychę na Jeleni Skok. Uczestnicy tych biegów spotkają się dopiero kilka godzin później w Cisnej, gdzie w tym czasie Strefę Mety opanują nieletni biegacze ścigający się na kilku dystansach, adekwatnych do wieku. Nowością będą biegi dla młodzieży na poważnych, kilkukilometrowych trasach

– informują organizatorzy.

Biegi na VIII Festiwalu Biegu Rzeźnika

• Maraton Rzeźnika: ok. 52 km
• Rzeźnicki Marsz z Walking Lovers: ok. 16 km
• Bieg Rzeźnika (w parach): dystans: około 80 km
• Bieg Rzeźnika Hardcore (w parach): dystans: Bieg Rzeźnika ok. 80 km PLUS ok. 22,5 km
• Bieg Rzeźnika Ultra: dystans około 107 km
• Rzeźniczek: dystans: około 28 km
• Dycha na Jeleni Skok: dystans: około 11 km
• Biegi dla dzieci

Zdjęcie główne: Jacek Deneka