W Bieszczadach panują bardzo trudne warunki pogodowe. Ze względu na zaistniałą sytuację dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego odradza wszystkim wyjścia w góry.

Silny wiatr i wahania temperatury

UWAGA! W najbliższych dniach prognozowany jest bardzo silny wiatr w porywach dochodzący do 90 km/h, dlatego odradzamy wyjścia w góry

– apeluje BdPN.

Silny wiatr stanowi poważne zagrożenie na odcinkach leśnych oraz na otwartych powierzchniach w strefie połonin. Takie warunki powiązane są z wahaniami temperatury powodującymi rozmarzanie oraz ponowne zamarzanie powierzchni śniegu. W związku z tym wychodzenie na wędrówki w góry wiąże się z dużym ryzykiem i wymaga profesjonalnej oceny sytuacji.

Mokry i ciężki śnieg na szlakach

Na szlakach zalega ciężki i mokry śnieg, miejscami szlaki są śliskie i oblodzone. Przebieg niektórych, mniej uczęszczanych odcinków jest słabo przetarty, szczególnie w górnych partiach (Wetlina – Jawornik, Jawornik – Krzemieniec, Pszczeliny – Bukowe Berdo). Grubość pokrywy śnieżnej waha się w przedziale od 30 do 90 centymetrów, w miejscach akumulacji śniegu do 150 centymetrów. Aktualnie w górach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Fot. GOPR Bieszczady | Facebook

Nadal występują utrudnienia z dojazdem do parkingu w Bukowcu, dojechać można około 50 metrów przed potokiem Halicz, dalej droga jest nieprzejezdna dla samochodów osobowych.

Zdjęcie główne: Bieszczadzki Park Narodowy | Facebook