Jak dobrze znasz Bieszczady? Kilka faktów może Cię zaskoczyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczne Wraz z Ulą Nycz prezentujemy kilka nieoczywistych faktów o Bieszczadach. W artykule znajdziecie 10 ciekawostek, które przybliżą Wam ten region.

Zapora w Solinie

 

 

 Zapora w Solinie ma 82,2 m wysokości. Jest to największa zapora w Polsce. Wybudowano ją  w latach 1961-1968. Jej długość to 664 m.  Zapora, oprócz ochrony przeciwpowodziowej pracuje również jako elektrownia wytwarzająca energię.

 

 

Utworzony zalew ma największą pojemność ze wszystkich sztucznych jezior w Polsce. Jego powierzchnia to 2200 ha.

 

 

Bojkowie

 

 

Przed 1947 rokiem w Bieszczadach mieszkali Bojkowie, nie Łemkowie. Łemkowie zamieszkiwali tereny na zachód od Komańczy, zaś na wschód mieszkała prosta ludność Bojkowska. Zostali oni przesiedleni w ramach Akcji Wisła. O tym jak mieszkali możemy się przekonać odwiedzając Skansen w Sanoku lub Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.

 

 

Opołonek

 

 

Najdalej wysunięty na południe punkt Polski – Opołonek. Ma on wysokość 1028 m n.p.m.  Położony jest poza szlakami turystycznymi w paśmie granicznym niedaleko Sianek i źródeł Sanu.

 

 

Lutowiska

 

 

Najrzadziej zaludniona gmina w Bieszczadach to Lutowiska. Mieszka w niej średnio 5 osób na kilometr kwadratowy. Jest też jedną z największych polskich gmin. Większość jej obszaru zajmują tereny chronione. W gminie Lutowiska wznoszą się najwyższe szczyty polskich Bieszczadów.

 

 

Bieszczadzki Park Narodowy

 

 

BdPN, największy górski park narodowy, ma powierzchnię 29 200 hektarów, co daje mu miejsce na podium jako trzeci Park Narodowy w Polsce.  Został on utworzony w 1973 roku. Chroni się tu przede wszystkim Połoniny, czyli bezdrzewne szczyty górskie. Symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest ryś.  Stanowi on centralną część Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

 

 

Żubry

 

 

W Bieszczadach oprócz  niedźwiedzi, wilków, rysi, żbików mamy i żubry. Zostały one sprowadzone w 1963 roku. Niewiele jednak osób w Polsce wiedziało o tych ostatnich. Żubry kojarzyły się z Białowieżą – nie Bieszczadami. Dziś na terenie Bieszczadów mieszka kilka stad.

 

 

Lasumiła

 

 

Lasumiła to najgrubsza Jodła w Polsce. Ma 517 cm w obwodzie i 35 m wysokości.  Najgrubsza w Polsce jodła rośnie w pobliżu Jabłonek.  Średni wiek jodeł w bieszczadzkich lasach wynosi 84 lata, a przeciętny wiek tych drzew w Polsce to 62 lata.

 

 Do Lasumiły, mającej również status pomnika przyrody, prowadzi krótka i niewymagająca ścieżka przyrodnicza o długości 1,5 km. Aby do niej dotrzeć, należy na trasie od Baligrodu skręcić w lewo w Jabłonkach, około 150 m za kapliczką. 

 

 

Eskulap

 

 

Wąż eskulapa występuje w Polsce jedynie w Bieszczadach. Można go spotkać w dolinach rzeki Solinki oraz w paśmie Otrytu.  Mimo, że osiąga nawet ponad 2m długości, to jest to niejadowity wąż, więc nie jest groźny dla ludzi.  

 

 

Jest bardzo rzadki – jego polską populację szacuje  się na ponad 100 osobników.  Gatunek w Polsce pod ścisłą ochroną.

 

 

Źródło Sanu

 

 

Gdzie jest źródło Sanu?  O to do dziś toczą się spory wśród geografów i historyków.  W Bieszczadzkim Parku Narodowym znajdziemy ścieżkę Dolina Sanu, która prowadzi do miejsca oznaczonego ukraińskim obeliskiem, informującym nas o tym, że stąd wypływa San. Samo jednak źródło znajduje się 300 m od wyznaczonego miejsca.  Jest ono więc dla nas niedostępne.

 

 

Nasiczniański Potok

 

 

Nasiczniański Potok to rzeczka, która na odcinku kilkunastu kilometrów ma aż trzy nazwy i tworzy ponad dziesięć malowniczych kaskad.  W górnym biegu (wypływa spod Przełęczy Wyżniańskiej) nazywa się Prowcza, od Brzegów Górnych do Nasicznego płynie już Potok Nasiczniański, by w dolnym biegu przybrać nazwę Dwernik.

 

 

Czytaj także: 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE