Reklama

Reklama

Zobacz i posłuchaj. Wyjątkowy koncert w zabytkowej cerkwi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Piękna historyczna cerkiew. A w niej wyjątkowy koncert zespołu muzyki dawnej Filatura du Musica. W sobotę warto wybrać się do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Stefkowej, nie tylko by posłuchać ale również zobaczyć.

Filatura w drodze to wędrowny projekt znakomitego zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica realizowany przez Fundację Krośnieńską im. Ignacego Paderewskiego, którego pomysłodawczynią jest klawesynistka zespołu Patrycja Domagalska-Kałuża. W ramach zadania zespół zaprezentuje program koncertowy w zabytkowym kościele w Stefkowej, jednocześnie promując dziedzictwo kulturowe Podkarpacia docierając z swoją muzyką do miejsc oddalonych od ośrodków kulturalnych.

Koncert będzie poprzedzała prelekcja dr hab. Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego projektu przybliżająca kontekst historyczny, prezentowane dzieła oraz architekturę.

Zespół Filatura di Musica wystąpi w składzie:

Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne
Magdalena Pilch – flety
Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe
Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba
Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał

Muzyka w miejscu historii

Koncert Filatura w drodze ku pamięci pisarki Marii Czerkawskiej, odbędzie się w cerkwi pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Stefkowej – wsi zlokalizowanej przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, w dolinie Starego Potoku między pasmem Żukowa, a pasmem Ostrego Działu.

[Best_Wordpress_Gallery id="362" gal_title="Cerkiew w Stefkowej"] Położona w gminie Olszanica miejscowość stała się znana, ponieważ to właśnie tu mieści się pracownika rzeźbiarska Stanisława Trafalskiego, artysty tworzącego ikony rzeźbione w drewnie. Przypomnijmy. Stanisław Trafalski w 1997 roku stworzył z drewna krzyż dla swojej chorej żony. Następnie został on podarowany Janowi Pawłowi II i od tego czasu nazywany jest „krzyżem papieskim”.

Drewniana grekokatolicka cerkiew w Stefkowej pochodzi z około 1840 roku. W jej wnętrzu znajduje się ikonostas z I połowy XIX wieku. Do czasów obecnych zachował się także fragment nastawy ołtarzowej z ikoną Opieki Matki Bożej z 1797 roku. Obok cerkwi stoi drewniana słupowa dzwonnica z 1906 roku.

[Best_Wordpress_Gallery id="364" gal_title="Mogiła Tatarska"] Na pobliskim wzgórzu, obok cmentarza, mieści się płaski kurhan zwany Mogiłą Tatarską. Na temat tego miejsca krąży legenda mówiąca że, ma tu spoczywać dowódca tatarski, który zginął w 1672 roku podczas bitwy stoczonej w pobliskiej dolince zwanej Tatarską Doliną. Kopiec miał zaś zostać usypany przez wojowników tatarskich, którzy w swoich czapkach przynosili ziemie na jego usypanie.

KONCERT KU PAMIĘCI PISARKI MARII CZERKAWSKIEJ

Cerkiew pw. Niepokalanego poczęcia NMP w Stefkowej

28.08.2021, godz. 19:30

Portal wBieszczady.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy