Reklama

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o wynikach badań po zanieczyszczaniu potoku przez Hotel Arłamów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o wynikach badań po zanieczyszczaniu potoku przez Hotel Arłamów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

W połowie sierpnia informowaliśmy o nieprawidłowościach przy odprowadzaniu ścieków z Hotelu Arłamów – nie odpowiadały one tym określonym w pozwoleniu wodnoprawnym. Do sprawy odniósł się wówczas administrator obiektu, który zobowiązał się do realizacji wszystkich zaleceń wydanych między innymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dzisiaj poinformowano o wynikach przeprowadzonych badań.

10 maja 2022 roku, Wody Polskie przeprowadziły kontrolę pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez dyrektora Zarządu Zlewni w Przemyślu. Stwierdzono wówczas, między innymi niezgodność zapisów pozwolenia ze stanem rzeczywistym w zakresie oczyszczania ścieków wprowadzanych do pobliskiego potoku. Pojawiła się obawa, że podczas dużego obłożenia hotelu klientami, oczyszczalnia może nie funkcjonować prawidłowo. W związku z tym pracownicy Zarządu Zlewni w Przemyślu i Nadzoru Wodnego przeprowadzili 14 sierpnia wizję terenową.
Stwierdzono wówczas, że parametry odprowadzanych ścieków najprawdopodobniej nie odpowiadają tym określonym w pozwoleniu wodnoprawnym. Aby to jednoznacznie stwierdzić, na miejsce został wezwani pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy pobrali próbki wody z potoku powyżej i poniżej wylotu z oczyszczalni.

Hotel Arłamów zapewnia, że realizuje wszystkie zalecenia

W oświadczeniu administrator obiektu poinformował, że oczyszczalnia ścieków od początku była poddawana stałym, rutynowym kontrolom. „Dodatkowo, Hotel Arłamów z własnej inicjatywy, od lat regularnie – co kwartał – kontroluje jakość oczyszczonych cieczy w niezależnym, certyfikowanym ośrodku badawczym” – czytamy w komunikacie.

Hotel zapewniał, że realizuje wszystkie zalecenia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Poinformowano również o budowie nowej oczyszczalni.

Znamy wyniki przeprowadzonych badań

Podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych przez inspektorów WIOŚ w Rzeszowie Delegatury w Przemyślu i pracownika GIOŚ Centralnego Laboratorium Badawczego w dniach 14 i 15 sierpnia, do badań pobrano próbki ścieków z wylotu kolektora oraz próbki wody z potoku, poniżej i powyżej miejsca zrzutu ścieków z obiektów Hotelu Arłamów.

Uzyskane wyniki analiz próbek ścieków pobranych w dniu 14 sierpnia wykazały przekroczenie dopuszczalnych wskaźników zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do odbiornika z oczyszczalni, w odniesieniu do wartości dopuszczalnych określonych w pozwoleniu

- czytamy w najnowszym komunikacie.

Hotel Arłamów został zobowiązany do ograniczenia odprowadzania ścieków do potoku oraz do przepłukania instalacji kanalizacyjnej wylotowej wodą ze zbiornika ppoż. a także czyszczenie cieku wodnego od miejsca zrzutu z oczyszczalni. Jednocześnie ścieki wywożono wozami asenizacyjnymi.

Efektem podjętych działań było znaczne polepszenie parametrów badanych ścieków. Wyniki badań próbki pobranej w dniu 15 sierpnia z wylotu kolektora wykazały dotrzymywanie warunków pozwolenia wodnoprawnego

- informuje WIOŚ.

Podczas dalszych czynności kontrolnych prowadzonych przez inspektorów WIOŚ w Rzeszowie Delegatury w Przemyślu w dniu 25 sierpnia stwierdzono, że zaprzestano zrzutu i kontynuowany jest ich wywóz wozami asenizacyjnymi. Podczas oględzin stwierdzono również, że dno potoku jest oczyszczone z zalegających w nim osadów.

Zdjęcie główne: Hotel Arłamów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE