Podczas uroczystej, nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Komańcza, wręczono odznaki honorowe Gminy Komańcza dwóm osobom, których wieloletnia działalność stała się nieodłącznym elementem rozwoju zarówno lokalnego, jak i regionalnego. Uhonorowani zostali: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl – za konsekwentne wspieranie rozwoju Podkarpacia oraz gminy Komańcza oraz Adam Pęzioł, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, którego zaangażowanie przyczyniło się do zachowania dziedzictwa duchowego, historycznego i obywatelskiego.
Adam Pęzioł z odznaką Gminy Komańcza
Uchwałą nr XV/116/2025 z dnia 31 marca 2025 roku, Rada Gminy Komańcza nadała odznakę honorową Adamowi Pęziołowi, osobie, która od dziesięcioleci działa na rzecz pielęgnowania pamięci o miejscu internowania kard. Stefana Wyszyńskiego i umacniania narodowej tożsamości poprzez działalność edukacyjną, kulturalną i społeczną.Adam Pęzioł to absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, stypendysta Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, a zarazem doświadczony urzędnik państwowy. Pełnił między innymi funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwie Finansów, był głównym rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych, wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych, doradcą prezesa NIK i dyrektorem Delegatury NIK w Lublinie. W przeszłości był także wojewodą krośnieńskim, przemyskim i opolskim. W latach 2017–2024 kierował zakładem gazowniczym Polskiej Spółki Gazownictwa w Jaśle, a wcześniej zarządzał Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Jego działalność zawodowa zawsze łączyła się z troską o dobro wspólne, co silnie rezonuje także w jego aktywności społecznej.
Ośrodek, który podtrzymuje pamięć
Kluczowym wymiarem pracy Adama Pęzioła jest jego działalność jako współzałożyciela i prezesa Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie dzięki pracy tego ośrodka ideały błogosławionego kardynała Wyszyńskiego są wciąż obecne w przestrzeni publicznej, a pamięć o Komańczy – miejscu jego internowania – nieprzerwanie trwa i inspiruje kolejne pokolenia. Od 2017 do 2025 roku Stowarzyszenie zrealizowało aż 45 inicjatyw, w tym 19 konferencji i seminariów, 12 uroczystości, 7 koncertów i 7 wydarzeń społeczno-kulturalnych. Od 2017 roku prowadzone są między innymi seminaria poświęcone duszpasterskiemu programowi Wielkiej Nowenny (1957–1966), cykliczne koncerty w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia, a także inne formy działań oświatowych.
Wszystkie te wydarzenia nie tylko ożywiają duchowe dziedzictwo, ale również promują Komańczę jako miejsce o wyjątkowym znaczeniu dla historii Polski. Jak podkreślają lokalni mieszkańcy – Klasztor Sióstr Nazaretanek, gdzie przetrzymywano kardynała, stał się symbolem niezłomności, wiary i narodowej tożsamości. To tutaj powstały teksty Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego oraz koncepcja Wielkiej Nowenny, przygotowującej społeczeństwo do obchodów tysiąclecia chrztu Polski.
Wrażliwość, która buduje
Działalność Adama Pęzioła wykracza poza wymiar duchowy i historyczny. Miał on także bezpośredni wkład w rozwój lokalnej infrastruktury – między innymi dzięki jego zaangażowaniu powstał parking w Komańczy-Letnisko oraz przebudowano drogę prowadzącą do klasztoru. Współorganizował również uroczystości związane z beatyfikacją kardynała Wyszyńskiego, w tym mszę świętą 26 września 2021 roku pod przewodnictwem metropolity przemyskiego arcybiskupa Adama Szala, której towarzyszył koncert orkiestry Filharmonii Podkarpackiej – wydarzenie, które odbyło się dzięki jego osobistemu zaangażowaniu.
Za swoje zasługi w służbie publicznej i społecznej Adam Pęzioł został uhonorowany między innymi Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości, Krzyżem Wolności i Solidarności, odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” oraz Złotym Medalem Reipublicae Memoriae Meritum, przyznawanym przez Instytut Pamięci Narodowej.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Głos, który przypomina o istocie wspólnoty
Podczas uroczystości, Adam Pęzioł wygłosił przemówienie, w którym przywołał postać kardynała Stefana Wyszyńskiego nie tylko jako lidera duchowego, lecz także jako symbolu ponadczasowych wartości:
Nikt przyzwoity i uczciwy nie zarzuci mu nacjonalizmu. Dzięki kardynałowi Wyszyńskiemu przetrwał w Polsce Kościół, ale też szacunek dla innych – także prawosławnych czy grekokatolików. To jest rzecz niezwykle ważna. W Komańczy jestem obecny od lat 90. i widzę, jak zmieniają się pokolenia. Ale jedno pozostaje: bez szacunku dla drugiego człowieka nie zbudujemy dobra wspólnego
– podkreślił.
Wskazał też, że bez dzieła kardynała – tekstów pisanych w klasztorze, ślubów i Nowenny – nie byłoby późniejszej niepodległości. Z pokorą, ale i przekonaniem, mówił o swojej roli w kultywowaniu tej spuścizny.
Kardynał Stefan Wyszyński stworzył rzeczy absolutnie bez precedensu. A my – w Ośrodku, w kraju – próbujemy o tym mówić. Bo to jest nasza powinność
– dodał Adam Pęzioł.
Komentarze (0)