Po co zostaną uruchomione syreny?
Jak informuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki, celem ćwiczeń jest sprawdzenie skuteczności systemów ostrzegania i alarmowania oraz obowiązujących procedur. Weryfikowana będzie m.in. sprawność urządzeń, ich działanie przy zwiększonym obciążeniu oraz słyszalność syren. Ćwiczenia przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz Ministerstwem Obrony Narodowej.
Dla turystów wypoczywających w Bieszczadach głośne sygnały mogą być zaskoczeniem. Nie trzeba jednak podejmować żadnych działań. Uruchomienie syren będzie elementem zaplanowanych ćwiczeń.
Jak przekazywane są ostrzeżenia?
Informacje o możliwych zagrożeniach mogą docierać do mieszkańców różnymi kanałami. Służby wykorzystują w tym celu syreny alarmowe, megafony, radio, telewizję i internet, a także Regionalny System Ostrzegania, alerty RCB oraz bezpośrednie komunikaty służb. Znajomość sposobów alarmowania i znaczenia poszczególnych sygnałów pozwala szybciej i właściwie zareagować w sytuacji rzeczywistego zagrożenia.
Jakie sygnały usłyszymy?
Podczas ćwiczeń emitowane będą dwa oficjalne sygnały:
- Ogłoszenie alarmu - modulowany dźwięk syreny trwający 3 minuty.
- Odwołanie alarmu - ciągły, jednostajny dźwięk syreny trwający 3 minuty.
Mieszkańcy i turyści proszeni są o zachowanie spokoju oraz niereagowanie na nadawane sygnały.
Sygnały zostaną nadane zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 lutego 2024 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach.
Więcej informacji na temat sygnałów alarmowych i komunikatów bezpieczeństwa można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Komentarze (0)