Reklama

Reklama

Trwają prace przy odrestaurowaniu bieszczadzkiej cerkwi w Bystrem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

W cerkwi pw. Świętego Michała Archanioła zlokalizowanej w miejscowości Bystre, w gminie Czarna, trwają prace renowacyjne. Już wkrótce, ta bieszczadzka budowla sakralna może odzyskać swoją dawną świetność.

Cerkiew w Bystrem trafiła pod opiekę bieszczadzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Ustrzykach Dolnych. Dzięki temu, w miniony wtorek członkowie organizacji umieścili w ikonostasie świątyni ikonę przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę autorstwa młodej artystki – Patrycji Obarewicz, absolwentki Icon-Painting School we Lwowie. W cerkwi pojawił się również odnowiony krzyż z górnej części ikonostasu.

Jest jeszcze wiele pracy przed nami, aby uzupełnić pozostałe elementy bystrzańskiego ikonostasu. Kiedyś odnawiali go mieszkańcy wsi Bystre przymusowo wysiedleni stąd w 1951 roku

- poinformował Bogusław Kochanowicz, wójt gminy Czarna.

Pierwsza znana wzmianka o Bystrem pochodzi z 1607 roku. W tym czasie istniała już tutaj cerkiew oraz popostwo. Następną cerkiew w Bystrem wzniesiono prawdopodobnie w 1681 roku, z kolei obecnie istniejącą drewnianą cerkiew wybudowano w 1902 roku. Była ona filialną parafii w Michniowcu. Projektantem tej cerkwi, a także niemal bliźniaczych, nieistniejących już cerkwi w Lipiu oraz w Lutowiskach był prawdopodobnie lwowski architekt Wasyl Nahirny. W 1927 roku przeprowadzono remont prezbiterium oraz odnowiono ikonostas z dobrowolnych datków mieszkańców wsi, a 12 lat później wzniesiono obok cerkwi murowaną dzwonnicę bramną.

Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w 1951 roku, zespół cerkiewny pozostawał bez opieki co było przyczyną powolnego procesu dewastacji i kradzieży elementów wyposażenia. Dopiero w 1962 roku istniejące jeszcze wyposażenie przewieziono do Składnicy Ikon przy Muzeum w Łańcucie. W 1993 roku remont zabezpieczający cerkwi i pełen remont dzwonnicy przeprowadziło Towarzystwo opieki nad zabytkami w Michniowcu. Obecnie użytkuje ono obiekty i utrzymuje we wnętrzu cerkwi ciekawą ekspozycję muzealną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy