Reklama

Reklama

"Ślad pamięci po człowieku odważnym". Odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Eissa

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

  • W Ustrzykach Dolnych odsłonięto tablicę upamiętniającą jednego z członków Grupy Ładosia.
  • Tablica powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego i gminy Ustrzyki Dolne.
  • Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień zaproszonych gości oraz złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.
W uroczystościach wziął udział dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, który poprowadził całą ceremonię. Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie, dr Dariusz Iwaniczko w swoim wystąpieniu przybliżył sylwetkę Chaima Eissa.

Kim był Chaim Eiss?

Był on polskim dyplomatą, który podczas II wojny światowej w szwajcarskim Bernie, działając w ramach tak zwanej Grupy Ładosia. Ich działania skoncentrowane były w dużej mierze wokół akcji paszportowej, której celem było ratowanie Żydów przed zagładą. Chaim Eiss urodził się w 1876 roku w Ustrzykach Dolnych w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z których żadne nie dożyło wieku dorosłego. Imię Chaim, oznaczające "życie" ma charakter symboliczny. Rodzice nadali mu to imię, jako jedynemu dziecku, które przeżyło.

Podczas dzisiejszych obchodów swoje wystąpienia mieli między innymi: Piotr Babinetz, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Anna Gutkowska, zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego oraz w imieniu burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza Janina Sokołowska, sekretarz Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych. Kolejnym punktem było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

Tablica powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego i gminy Ustrzyki Dolne.

Autor: Kamil Mielnikiewicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy