- W Ustrzykach Dolnych odsłonięto tablicę upamiętniającą jednego z członków Grupy Ładosia.
- Tablica powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego i gminy Ustrzyki Dolne.
- Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień zaproszonych gości oraz złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.
Kim był Chaim Eiss?
Był on polskim dyplomatą, który podczas II wojny światowej w szwajcarskim Bernie, działając w ramach tak zwanej Grupy Ładosia. Ich działania skoncentrowane były w dużej mierze wokół akcji paszportowej, której celem było ratowanie Żydów przed zagładą. Chaim Eiss urodził się w 1876 roku w Ustrzykach Dolnych w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z których żadne nie dożyło wieku dorosłego. Imię Chaim, oznaczające "życie" ma charakter symboliczny. Rodzice nadali mu to imię, jako jedynemu dziecku, które przeżyło.PRZECZYTAJ TAKŻE: Historia starej fotografii - Wetlina – Stare Sioło
Podczas dzisiejszych obchodów swoje wystąpienia mieli między innymi: Piotr Babinetz, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Anna Gutkowska, zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego oraz w imieniu burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza Janina Sokołowska, sekretarz Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych. Kolejnym punktem było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.
Tablica powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego i gminy Ustrzyki Dolne.
Autor: Kamil Mielnikiewicz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.