Reklama

Reklama

Przysłup. Nowy rezerwat przyrody na mapie Podkarpacia

Opublikowano:
Autor:

Przysłup. Nowy rezerwat przyrody na mapie Podkarpacia - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Od 18 sierpnia na mapie Podkarpacia pojawi się kolejny, już 97., rezerwat przyrody. 200 hektarów lasów z terenu gminy Lesko i gminy Sanok znajdzie się pod ścisłą ochroną.

3 sierpnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie podpisał zarządzenie w sprawie rezerwatu przyrody „Przysłup”. Ponad 200 hektarów rezerwatu, mieści się na terenie dwóch miejscowości: Manasterzec w gminie Lesko i Załuż w gminie Sanok. Celem ochrony jest zachowanie ekosystemu leśnego. Obejmuje on zbiorowisko żyznej buczyny karpackiej wraz z cennymi gatunkami flory i fauny. Jest to tym samym kolejny w województwie rezerwat leśny, chroniący żyzną buczynę karpacką.

Geneza objęcia ochroną w postaci rezerwatu przyrody, drzewostanu porastającego południowe zbocze jednego ze wzniesień Gór Słonnych, górującego nad doliną Sanu, sięga lat 90 ubiegłego wieku. Jednak dopiero kilka lat temu, ten obiekt odkryto na nowo i podjęto działania zmierzające do jego ochrony.

Na wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe składają się: zwarty starodrzew, z wysoko osadzonymi koronami oraz licznymi złomami i wywrotami starych okazów. Ponadto głębokie, malownicze doliny potoków o charakterze wciosowym oraz bogate gatunkowo runo z dominującą miesiącznicą trwałą. Bez wątpienia jest to jeden najcenniejszy pod względem przyrodniczym i najpiękniejszy fragment drzewostanów bukowych w województwie.

Przy północno-wschodniej granicy biegnie czerwony szlak turystyczny PTTK, żółty szlak spacerowy prowadzący na szybowisko w Bezmiechowej Górnej oraz szlak konny. Rezerwat nie jest udostępniony turystycznie.

Źródło: RDOŚ w Rzeszowie

Kamil Mielnikiewicz

Rezerwat przyrody na mapie Podkarpacia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy