reklama

Przejścia graniczne to rozwój? Co z tym w Michniowcu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Przejścia graniczne to rozwój? Co z tym w Michniowcu? - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościO utworzeniu kolejnych przejść granicznych z Ukraina, m.in. na terenie powiatu bieszczadzkiego, mówi się od lat. Miałoby powstać m.in. w miejscowości Michniowiec. Przedstawiciele rządu podali, na jakim etapie znajduje się procedura.
reklama

Do ministra spraw zagranicznych w sprawie działań dyplomatycznych dotyczących nowych przejść granicznych z Ukrainą zwrócił się podkarpacki poseł Bartosz Romowicz. Jak podkreślił, "współpraca zagraniczna dla gmin położonych na granicy wschodniej jest bardzo ważna".

Co ważniejsze, to rozwój gospodarczy spowodowany wymianą handlową ze względu na bliskość granicy państwa. Historia pokazuje, że utworzenie przejścia granicznego jest asumptem do rozwoju danego obszaru i konieczne jest tworzenie nowych przejść granicznych

– podkreślił.

Parlamentarzysta poprosił m.in. o informacje na temat utworzenia przejścia granicznego w miejscowości Michniowiec w gminie Czarna w powiecie bieszczadzkim.

W odpowiedzi Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że kwestie dotyczące rozbudowy infrastruktury przejść granicznych na polsko-ukraińskim odcinku granicy państwowej są uzgadniane ze stroną sąsiednią podczas posiedzeń Komisji ds. Przejść Granicznych i Infrastruktury Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Rady Koordynacyjnej ds. Współpracy Międzyregionalnej.

reklama

Wiceminister dodał, że "na podstawie ustaleń podjętych 23 października 2018 r. w Dorohusku na posiedzeniu Komisji ds. Przejść Granicznych i Infrastruktury Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Rady Koordynacyjnej ds. Współpracy Międzyregionalnej, 15 kwietnia 2019 r. w miejscowości Turka w obwodzie lwowskim odbyło się wspólne wyjazdowe polsko-ukraińskie spotkanie ekspertów, podczas którego zapoznano się m.in. z terenem położonym między miejscowościami Michniowiec i Łopuszanka, w rejonie znaku granicznego 364, jako możliwą lokalizacją budowy przejścia granicznego. Oceniono uwarunkowania geograficzne powyższego odcinka, odległość od siedzib ludzkich po obu stronach granicy oraz potrzeby w zakresie rozbudowy infrastruktury granicznej".

reklama

W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że ewentualna budowa przejścia granicznego Michniowiec-Łopuszanka powinna być realizowana na zasadzie parytetu na terytorium Ukrainy. Strona ukraińska wskazała, że w pierwszej kolejności należy przygotować infrastrukturę po ukraińskiej stronie granicy, w szczególności wybudować drogę dojazdową do rozważanego przejścia granicznego i doprowadzić sieć energetyczną. Strona polska podkreśliła, że decyzje w sprawie rozwoju infrastruktury przygranicznej na terytorium Ukrainy należą do Strony ukraińskiej, natomiast wszelkie decyzje dotyczące inwestycji bezpośrednio związanych z ewentualną budową nowego przejścia granicznego powinny zostać podjęte po zawarciu porozumienia w drodze wymiany not dyplomatycznych o utworzeniu przedmiotowego przejścia granicznego

reklama

– poinformował przedstawiciel resortu.

Jednocześnie Mroczek dodał, że obecnie trwa budowa drogowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice.

Inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na funkcjonowanie ruchu granicznego na polsko-ukraińskim odcinku granicy państwowej. Prace budowlane rozpoczęto 3 września 2021 r. Rezultatem końcowym ww. inwestycji będą obiekty drogowego przejścia granicznego przystosowane do odpraw w ruchu osobowym i towarowym do 3,5 t z infrastrukturą zlokalizowaną wyłącznie po stronie polskiej. Aktualnie trwają prace związane z odbiorem i wyposażeniem drogowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Komisja powołana przez Wojewodę Podkarpackiego 11 marca 2024 r. podpisała protokół odbioru końcowego robót budowlanych. Kolejnym etapem będzie wyposażenie przejścia granicznego w sprzęt specjalistyczny przeznaczony dla poszczególnych służb

– podsumował pracownik ministerstwa.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama