Reklama

Reklama

Przegląd Filmów Karpackich

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Reklama

„Wileżyński – alchemik ze Lwowa” czy „Łukasiewicz – nafciarz, romantyk”. To tylko część ekranizacji, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu filmowego w Komańczy. Przegląd Filmów Karpackich rozpocznie się już 14 sierpnia na placu nad rzeką Osławicą.

W trakcie imprezy wyemitowane będą cztery filmy produkcji TV Obiektyw. Warto wspomnieć, że jest to seria filmów dokumentalnych powstałych w ramach „Historycznego Pejzażu Podkarpacia”, która opowiada o wybitnych ludziach i wydarzeniach naszego regionu. Pokaz filmowy zostanie poprzedzony nagrodzeniem laureatów konkursu pn. „Gmina Komańcza okiem Nikifora”.

„Wileżyński – alchemik ze Lwowa”

Dokument fabularyzowany poświęcony Marianowi Wieleżyńskiemu, pionierowi polskiego gazownictwa i założycielowi pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. W filmie zobaczyć można m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Jest to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw, której to premiera miała miejsce w czerwcu 2021 roku.

„Łukasiewicz - nafciarz, romantyk”

Fabularyzowany dokument, opowiadający o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Film obejmuje lata 1848-1870, od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza pracy farmaceuty we Lwowie, do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski.

„Nikifor, moje drugie imię”

Fabularyzowana opowieść o Nikiforze Krynickim, który zaliczony jest do światowej czołówki malarzy prymitywizmu. Film powstał w 2009 roku i opowiada o ostatnich dniach życia artysty spędzonych w sanatorium gruźliczym w Foluszu koło Jasła. Nikifor sprawiał wrażenie upośledzonego, żył w samotności i ubóstwie. Pozostawił po sobie wiele prac. Najchętniej malował akwarelą, czasami łączoną z temperą bądź farbą olejną.

„Jako w niebie, tak i w Komańczy”

Film opowiada o pobycie Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, gdzie przetrzymywano go w czasie internowania w latach 1955-56. Scenariusz filmu oparto na historycznych materiałach archiwalnych, wspomnieniach siostry Bogumiły oraz pamiętnikach samego Prymasa Wyszyńskiego.

Początek II Festiwalu Przeglądów Filmów Karpackich już 14 sierpnia od godziny 19:30 do 23:00 na placu nad rzeką Osławicą w Komańczy.

Portal wBieszczady.pl jest patronatem medialnym tego wydarzenia.

Kamil Mielnikiewicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy