Dwudziesta ósma edycja Bieszczadzkiego Biegu Lotników miała odbyć się tradycyjnie na trasach biegowych im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej. Biegacze mieli rywalizować na dystansach 10 kilometrów dla kobiet i 20 kilometrów dla mężczyzn, a także w Biegu o Puchar Stanisława Nahajowskiego oraz Mistrzostwach Polski Pilotów. W programie przewidziano także biegi dla dzieci i młodzieży.
Niestety, tegoroczna zima ponownie pokazała, że bywa nieprzewidywalna. Brak odpowiednich warunków śniegowych zmusił organizatorów do podjęcia trudnej decyzji o odwołaniu zawodów. W oficjalnym komunikacie poinformowano:
Z przykrością informujemy, że Bieszczadzki Bieg Lotników nie odbędzie się w planowanym terminie z powodu niewystarczających warunków pogodowych. Jeśli tylko zima wróci i warunki na to pozwolą, zawody zostaną przełożone na inny termin, o czym niezwłocznie Was poinformujemy
– czytamy w komunikacie.
To kolejny raz, gdy pogoda pokrzyżowała plany organizatorom i zawodnikom. W przeszłości Bieg Lotników również zmagał się z kaprysami zimy, ale zawsze starano się znaleźć alternatywną datę.
Historia Biegu Lotników
Bieszczadzki Bieg Lotników to wydarzenie, które od lat przyciąga miłośników narciarstwa biegowego z całej Polski. Jego historia sięga 1987 roku, kiedy to Stanisław Nahajowski – działacz sportowy i propagator narciarstwa biegowego – zorganizował pierwszą edycję zawodów. Wybrana lokalizacja nie była przypadkowa. Ustjanowa, położona nieopodal Ustrzyk Dolnych, w latach 30. XX wieku była jednym z najważniejszych ośrodków lotnictwa szybowcowego w Polsce. Na bezleśnych wówczas stokach Żukowa odbywały się szkolenia przyszłych pilotów, a w 1935 roku rozegrano tam szybowcowe mistrzostwa Polski. To właśnie w nawiązaniu do tej tradycji powstał Bieg Lotników – upamiętniający dawną szkołę szybowcową i jej wychowanków, którzy później walczyli na frontach II wojny światowej.Ciekawostką, która wyróżnia Bieszczadzki Bieg Lotników na tle innych zawodów narciarskich, jest jego trasa. Wiedzie ona bowiem dokładnie po terenach, gdzie przed wojną startowały i lądowały szybowce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.