reklama

Podkarpackie Orły rozdane. Nagroda specjalna trafiła do Bieszczadzkiej Grupy GOPR [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW miniony piątek odbyła się gala rozdania Orłów Wprost województwa podkarpackiego, czyli nagród przyznawanych w uznaniu za wyjątkową działalność na polu przedsiębiorczości, działalności samorządowej i promocji regionu. Nagroda specjalna trafiła do Bieszczadzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
reklama

Bieszczadzcy ratownicy nagrodzeni

Kapituła zdecydowała się przyznać w tym roku aż siedem nagród specjalnych, a pierwsza z nich trafiła do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupa Bieszczadzka. To instytucja zasługująca na najwyższe uznanie za ciężką i oddaną pracę od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego oraz zasługi i niecenioną pomoc niesioną celem ratowania zdrowia i życia ludzkiego. 

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za to wspaniałe wydarzenie. Ta statuetka przede wszystkim jest dla nas zauważenie tego, że cały czas się zmieniamy, aby nadążyć za wciąż zmieniającym się światem. Dziękuję kapitule w imieniu ratowniczek i ratowników 

– powiedział odbierający nagrodę członek zarządu Jerzy Tomala.

reklama

Nagrody, który inicjatorem i organizatorem jest magazyn „Wprost”, przyznawane są od 2016 roku.

Początki Bieszczadzkiej Grupy GOPR

W sierpniu 1961 turysta Karol Dziuban otrzymał od Zarządu Głównego GOPR zadanie zorganizowania Grupy Bieszczadzkiej w związku z rosnącą liczbą turystów odwiedzających ten zakątek Polski. Dwa miesiące później, w Komańczy odbyło się szkolenie pierwszych ratowników pod okiem instruktorów z TOPR. Patrolowanie gór przez ochotnicze grupy szkoleniowe zaplanowano od listopada 1961. Z dniem 1 grudnia 1961 roku Grupa Bieszczadzka GOPR rozpoczęła służbę na terenie Beskidu Niskiego, Bieszczadów i Gór Słonnych. Początkowo w placówce pracowało 22-23 ratowników społecznych i planowano wówczas zwiększenie liczby pracowników o kolejnych 10. Historycznie pierwszą interwencję grupy wykonał w dniu 16 grudnia 1961 roku Jerzy Batruch.

reklama

Latem 1963 jednostka liczyła już 36 ratowników, w tym trzy kobiety, a już 9 lat później - ponad 100 ratowników. W późniejszych latach powstały dyżurki w Wetlinie, Ustrzykach Górnych, Cisnej oraz Dukli. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama