Reklama

Reklama

Odcinek trasy Bukowiec - cmentarz Beniowa zostanie tymczasowo zamknięty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Tymczasowo zamknięty odcinek ścieżki

W związku z planowanymi pracami remontowymi, od wtorku 2 listopada do odwołania, zamknięty zostanie odcinek ścieżki przyrodniczo-historycznej "W dolinie górnego Sanu". Zamknięcie dotyczy odcinka Bukowiec - cmentarz Beniowa.

Dojście do Beniowej możliwe jest obejściem wyznaczony po istniejącej trasie rowerowej. "Prosimy zapoznać się z przebiegiem obejścia na mapach umieszczonych w terenie oraz w punkcie informacyjno-kasowym Bukowiec" - informuje dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ścieżka „W dolinie górnego Sanu”

Dolina górnego Sanu to wyludniony obszar na samym końcu Polski, położony na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W okresie powojennym był to najdzikszy, ale i najbardziej niedostępny obszar Bieszczadów. Znajduje się w tzw. bieszczadzkim worku, w miejscu gdzie odnosi się wrażenie, że “przyroda zabiera co jej”. Dolina górnego Sanu to przede wszystkim piękne tereny, dzika przyroda, cisza i okruchy całkiem niedawnej, tragicznej historii mieszkańców zasiedlających te tereny.

Piesza wycieczka ścieżką umożliwiającą dojście do samego krańca Polski zajmie około 6-7 godzin. Część drogi można przejechać na rowerze, ale nawet wtedy trzeba się liczyć z prawie 4-5 godzinną wycieczką. Znakowana biało-niebieskimi kwadratami jeszcze w 1993 roku kończyła się na cmentarzu w Siankach. W 2006 roku została przedłużona do źródła Sanu, a tym samym na koniec Polski. W tym miejscu stoją 2 słupki graniczne – Polski i Ukrainy. Aby dojechać w miejsce skąd zaczniemy naszą pieszą lub rowerową wędrówkę, czyli parking w Bukowcu, należy skręcić z Wielkiej Obwodnicy w Stuposianach na Muczne. Można też wyjechać wcześnie rano, ale wtedy warto zatrzymywać się przy atrakcjach dopiero w drodze powrotnej.

Pierwsza część ścieżki przyrodniczo-historycznej "W dolinie górnego Sanu" rozpoczyna się w Bukowcu i prowadzi do Beniowej. Początek trasy znajduje się na parkingu w dawnej wsi Bukowiec. Ze względu na to, że dalej jest zakaz wjazdu to tutaj trzeba zostawić samochód.

Na terenie wsi Beniowa znajduje się cmentarz, podmurówka cerkwi, a także charakterystyczne kamienie z wyrytym wizerunkiem ryby. Z Beniowej mamy widok na Rozsypaniec i Halicz. Mały potok po lewej stronie to San, za którym jest już Ukraina.

Ze względu na prace remontowe, zmieniono przebieg ścieżki. Tymczasowe obejście zostało oznaczone kolorem pomarańczowym.

Fot. BdPN
Autor: Kamil Mielnikiewicz, Saga

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy