Tymczasowo zamknięty odcinek ścieżki
W związku z planowanymi pracami remontowymi, od wtorku 2 listopada do odwołania, zamknięty zostanie odcinek ścieżki przyrodniczo-historycznej "W dolinie górnego Sanu". Zamknięcie dotyczy odcinka Bukowiec - cmentarz Beniowa.Dojście do Beniowej możliwe jest obejściem wyznaczony po istniejącej trasie rowerowej. "Prosimy zapoznać się z przebiegiem obejścia na mapach umieszczonych w terenie oraz w punkcie informacyjno-kasowym Bukowiec" - informuje dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Beniowa. Zniszczona bieszczadzka wieś
Ścieżka „W dolinie górnego Sanu”
Dolina górnego Sanu to wyludniony obszar na samym końcu Polski, położony na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W okresie powojennym był to najdzikszy, ale i najbardziej niedostępny obszar Bieszczadów. Znajduje się w tzw. bieszczadzkim worku, w miejscu gdzie odnosi się wrażenie, że “przyroda zabiera co jej”. Dolina górnego Sanu to przede wszystkim piękne tereny, dzika przyroda, cisza i okruchy całkiem niedawnej, tragicznej historii mieszkańców zasiedlających te tereny.Piesza wycieczka ścieżką umożliwiającą dojście do samego krańca Polski zajmie około 6-7 godzin. Część drogi można przejechać na rowerze, ale nawet wtedy trzeba się liczyć z prawie 4-5 godzinną wycieczką. Znakowana biało-niebieskimi kwadratami jeszcze w 1993 roku kończyła się na cmentarzu w Siankach. W 2006 roku została przedłużona do źródła Sanu, a tym samym na koniec Polski. W tym miejscu stoją 2 słupki graniczne – Polski i Ukrainy. Aby dojechać w miejsce skąd zaczniemy naszą pieszą lub rowerową wędrówkę, czyli parking w Bukowcu, należy skręcić z Wielkiej Obwodnicy w Stuposianach na Muczne. Można też wyjechać wcześnie rano, ale wtedy warto zatrzymywać się przy atrakcjach dopiero w drodze powrotnej.
Pierwsza część ścieżki przyrodniczo-historycznej "W dolinie górnego Sanu" rozpoczyna się w Bukowcu i prowadzi do Beniowej. Początek trasy znajduje się na parkingu w dawnej wsi Bukowiec. Ze względu na to, że dalej jest zakaz wjazdu to tutaj trzeba zostawić samochód.
Na terenie wsi Beniowa znajduje się cmentarz, podmurówka cerkwi, a także charakterystyczne kamienie z wyrytym wizerunkiem ryby. Z Beniowej mamy widok na Rozsypaniec i Halicz. Mały potok po lewej stronie to San, za którym jest już Ukraina.
Ze względu na prace remontowe, zmieniono przebieg ścieżki. Tymczasowe obejście zostało oznaczone kolorem pomarańczowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.