Reklama

Reklama

Na terenie Nadleśnictwa Lesko powstała nowa strefa ochrony gniazda bielika

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na terenie Nadleśnictwa Lesko powstała nowa strefa ochrony gniazda bielika - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Na terenie Nadleśnictwa Lesko powstała nowa strefa ochrony gniazda bielika. Dotychczas istniały już strefy ochronne, wyznaczone wokół gniazd orlika krzykliwego, bociana czarnego oraz orła przedniego.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, w wyniku obserwacji przeprowadzonych w ostatnim czasie, miejscowi leśnicy odnaleźli gniazdo bielika zwyczajnego, zwanego także birkutem. O zasiedlonym przez ptaka gnieździe Nadleśnictwo poinformowało Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Ta zaś, końcem lipca, wydała stosowną decyzję, ustalając tym samym granicę strefy ochrony gniazda.

Warto wiedzieć, że:

  • Bieliki są w Polsce objęte ochroną ścisłą. Wokół ich gniazd wyznaczana jest specjalna strefa ochronny, by ptaki nie były niepokojone.
  • Jest to duży ptak z rodziny jastrzębiowatych o masywnej budowie, a rozpiętość skrzydeł dorosłych osobników to blisko 2,50 m.
  • Strefa wokół gniazda obejmuje część drzewostanu w której nie prowadzi się żadnych prac leśnych. Powierzchnia ustanowionej strefy ochronnej wynosi 30,52 ha.
  • Gatunek wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Łączna powierzchnia stref ochronnych wokół gniazd chronionych gatunków ptaków w Nadleśnictwie Lesko wynosi 223,96 hektara, co stanowi 1,26 procenta powierzchni nadleśnictwa. To strefy wyznaczone wokół gniazd orlika krzykliwego, bociana czarnego, oraz orła przedniego.

Źródło: RDLP Krosno

Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy