Reklama

Reklama

Mija pierwszy miesiąc od uruchomienia połączeń kolejowych na trasie z Ustrzyk Dolnych do Sanoka. Czy podróżni chętnie wybierają tą formę transportu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Mija pierwszy miesiąc od uruchomienia tygodniowych kursów pociągu z Ustrzyk Dolnych do Sanoka. Od poniedziałku do piątku składy wyjeżdżają na trasę trzy razy dziennie, jednak aktualnie nie cieszą się one zbyt wielkim zainteresowaniem.

Wraz z pierwszym dniem marca, po trzynastu latach wznowione zostały kursy pociągu na trasie z Ustrzyk Dolnych do Sanoka i z powrotem. Składy wyjeżdżają trzy razy dziennie od poniedziałku do piątku.

Z Ustrzyk Dolnych pociągiem do Sanoka

Ze stacji w Ustrzykach Dolnych pociąg wyrusza o godzinie 05:27, 07:50 i 14:15, z kolei z Sanoka o godzinie 06:38, 09:00 oraz 15:25. Odległość między tymi powiatowymi miastami to 42 kilometry, a sam przejazd zajmuje godzinę. Po drodze pojazd zatrzymuje się na ośmiu przystankach - odpowiednio w Ustjanowej, Olszanicy, Uhercach, Uhercach Tunelu, Jankowcach, Lesku Łukawicy, Załużu oraz Nowym Zagórzu.

Na przestrzeni ostatniego czasu pojawiały się pytania, skąd taka luka między 10:00 a 14:00. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta wiąże się z uruchomieniem Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, czyli jednej z największych atrakcji turystycznych w tej części Polski.

Marzec pod znakiem niskiej frekwencji, ale to nie przesądza o niczym

Aktualnie pociąg wyrusza na trasę przede wszystkim z myślą o uczniach dojeżdżających do szkół oraz pracownikach do zakładów pracy. Jednak jak informuje nas Jan Andrzej Prawelski z PolRegio, na przestrzeni pierwszego miesiąca, obserwowane jest niewielkie zainteresowanie. Sprawdziliśmy, jak faktycznie wygląda sytuacja pod względem frekwencji. Dzisiaj kursem o godzinie 07:50 między Ustrzykami Dolnymi a Sanokiem przejechało łącznie sześciu pasażerów. Z kolei, z połączenia rozpoczynającego się w Sanoku o godzinie 09:00 skorzystały dwie osoby.

Warto zauważyć, że pierwszy miesiąc od pojawiania się torach pierwszego składu to za krótki okres czasu, by mówić o ogólnej frekwencji.

Połączenia są nowością dla mieszkańców i tym samym potencjalnych użytkowników, jest zbyt wcześnie na realną ocenę frekwencji. Obecnie niewielkie zainteresowanie nie oznacza, że sytuacja się nie zmieni

- mówi portalowi wbieszczady.pl Jan Andrzej Prawelski, kontroler Podkarpackiego Zakładu PolRegio w Rzeszowie.

Podobnie do tematu podchodzi Marek Andruch, starosta powiatu bieszczadzkiego, który zauważa, że ruch będzie z czasem narastał, a tak naprawdę stały pasażer pojawia się lub wraca dopiero po 2/3 latach stałego i stabilnego funkcjonowania połączenia.

Planowane wstrzymanie kursów

Już teraz wiemy, że pociągi będą kursowały do 2 maja, po czym w okresie od 4 maja do 9 czerwca ich ruch zostanie zawieszony z uwagi na planowane prace prowadzone przez Zarządcę Infrastruktury Kolejowej PKP PLK związane z modernizacją odcinka linii kolejowej nr 108 pomiędzy Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi. Prace modernizacyjne mają na celu podniesienie jakości odcinka.

Ustrzyki Dolne - Sanok: cena biletu

Koszt biletu jednorazowego normalnego z Ustrzyk Dolnych do Sanoka wynosi 11,90 zł, uczniowskiego 7,50 zł, a studenckiego 5,83 zł na podstawie „Taryfy podkarpackiej”. Bilet miesięczny, normalny kosztuje 285,00 zł, uczniowski 145,35 zł, a studencki 139,65 zł. Obowiązują także wszystkie ulgi ustawowe.

Tabor kolejowy do realizacji nowych połączeń zapewnia podwykonawca – SKPL, a obsługę podróżnych PolRegio. Jak podaje Portal Kolejowy, choć początkowo na sfinansowanie zamówienia PolRegio zamierzało przeznaczyć 1 373 098,4 zł brutto to znaleziono dodatkowe 149 191,12 zł brutto i wybrano ofertę SKPL Cargo w kwocie 1 522 289,52 zł brutto jako najkorzystniejszą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy