Podczas turnieju piłkarskiego o Puchar Burmistrza Ustrzyk Dolnych, który odbył się na głównej płycie miejskiego stadionu, nie zabrakło wyjątkowych gości. Grzegorz Lato i Jan Domarski – legendy polskiej reprezentacji narodowej – byli obecni na wydarzeniu, budząc ogromne zainteresowanie wśród uczestników i publiczności.
Byli reprezentanci Polski, znani z sukcesów odniesionych na największych arenach międzynarodowych, chętnie wchodzili w interakcje z kibicami. Uśmiechnięci, otwarci i pełni energii, rozdawali autografy, pozowali do zdjęć i z dużą swobodą dzielili się swoimi wspomnieniami z czasów kariery sportowej. Spotkanie z nimi było niepowtarzalną okazją dla wielu osób, zarówno młodszych, jak i starszych, by na żywo porozmawiać z ikonami polskiej piłki nożnej.
Grzegorz Lato, król strzelców i mistrz boiska
Grzegorz Lato to postać, której nie trzeba przedstawiać żadnemu kibicowi piłki nożnej w Polsce. Urodzony 8 kwietnia 1950 roku w Malborku, przez większość kariery związany był ze Stalą Mielec, z którą zdobywał mistrzostwo Polski. Lato zasłynął przede wszystkim jako niezwykle skuteczny napastnik reprezentacji narodowej. Największy rozgłos przyniósł mu mundial w RFN w 1974 roku, gdzie został królem strzelców turnieju, zdobywając siedem bramek i przyczyniając się do zdobycia przez Polskę trzeciego miejsca na świecie. Reprezentował Polskę również podczas Mistrzostw Świata w 1978 i 1982 roku oraz zdobył złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku.Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener, a także sprawował funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 2008–2012. Współtworzył przygotowania Polski do organizacji UEFA EURO 2012.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Jan Domarski i gol, który zmienił historię
Jan Domarski urodził się 28 października 1946 roku w Rzeszowie. Zasłynął jako strzelec jednej z najważniejszych bramek w historii polskiego futbolu – gola zdobytego 17 października 1973 roku na Wembley w meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata w RFN. To właśnie jego trafienie dało Polsce remis z Anglią 1:1 i zapewniło awans do turnieju, który później przyniósł Polakom brązowy medal.Jan Domarski był zawodnikiem między innymi Stali Rzeszów, Stali Mielec oraz francuskiego Nîmes Olympique. Choć jego reprezentacyjna kariera była krótsza niż Grzegorza Laty, na zawsze zapisał się w historii dzięki jednej – ale jakże istotnej – akcji, która odmieniła bieg dziejów polskiej piłki.
Komentarze (0)