reklama

Kino Końkret. Opowieść o bieszczadzkim dziedzictwie i pamięci po parkach konnych [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Kino Końkret. Opowieść o bieszczadzkim dziedzictwie i pamięci po parkach konnych [WIDEO] - Zdjęcie główne

Kino Końkret w Zatwarnicy | foto Facebook/Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościKino Końkret w Zatwarnicy to miejsce, w którym historia spotyka się ze współczesnością. Dawna stajnia parku konnego nr 7, uratowana od zapomnienia, stała się kulturalnym centrum i nośnikiem opowieści o czasach, gdy konie odgrywały kluczową rolę w bieszczadzkich lasach. O tym wszystkim opowiedział Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
reklama

Kino Końkret to więcej niż sala projekcyjna – to miejsce, które żyje przeszłością, pielęgnując pamięć o dawnych parkach konnych i ich mieszkańcach. Inicjatywa Jolanty i Roberta Jareckich, którzy w 2013 roku zakupili opuszczoną stajnię od nadleśnictwa, przywróciła tej przestrzeni nową funkcję. Kino, wyposażone w artefakty związane z końmi i ich dawnymi opiekunami, stało się nie tylko atrakcją turystyczną, ale również przestrzenią edukacyjną.

Zapomniany fragment historii

Parki konne były niegdyś kluczowym elementem działalności Lasów Państwowych. Konie, które w trudnym terenie zastępowały maszyny, odgrywały ważną rolę w transporcie drewna i innych leśnych pracach. Ostatni taki park w Polsce zlikwidowano niemal 35 lat temu, co czyni Kino Końkret jednym z niewielu miejsc, gdzie można poznać tę część dziedzictwa.

reklama

Kino KINO Końkret, jedyne miejsce, gdzie zachowano pamięć o parkach konnych. Ostatni z nich zlikwidowano prawie 35 lat temu. Zbieram okruchy historii o tamtych ludziach i koniach

– mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w jednym z filmów Leśnego Studia Filmowego.

Dziedzictwo Lasów Państwowych na ekranie

„Historia kina Końkret” to jeden z dziesięciu filmów Leśnego Studia Filmowego, który powstał w ramach inicjatywy Lasów Państwowych na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Filmy, prezentowane między innymi podczas konferencji „Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego Lasów Państwowych”, opowiadają o wysiłkach podejmowanych na rzecz zachowania pamięci o ludziach i miejscach związanych z gospodarką leśną.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama