Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie powstało dzięki staraniom Stanisława Drozda, historyka i pasjonata kultury ludowej. Miejsce to prezentuje kulturową różnorodność Bieszczadów, gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem okolicznych wsi, dworów oraz miasteczek. Ponadto utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Szczególnie stara się jednak zachować pamięć o Bojkach, dawnych mieszkańcach Bieszczadów, którzy od przeszło pięciu stuleci wzbogacali barwny krajobraz etniczny tych ziem, a których historia została przerwana w połowie XX wieku. Pozostały po nich tylko nieliczne ślady ich bytności i zacierające się już wspomnienia.
By przypomnieć, jak wyglądało wesele Bojków, w Myczkowie zorganizowano inscenizację opartą na zapisach Oskara Kolberga, materiałach z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz relacjach mieszkańców Bukowca. Reżyserem spektaklu był Stanisław Drozd, a głównym inicjatorem wesela Bożena Wisła, której udało się również pozyskać środki zewnętrzne na organizację imprezy z Fundacji Bieszczadzkiej.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowcu przy współpracy z Gminą Solina, Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki oraz Muzeum Bojków. W organizację przedsięwzięcia zaangażowali się mieszkańcy Bukowca, Rybnego, Rajskiego, Wołkowyi oraz Myczkowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.