Reklama

Reklama

Hotel Arłamów wybuduje oczyszczalnię ścieków. Jej koszt to nawet 6 milionów złotych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Hotel Arłamów wybuduje oczyszczalnię ścieków. Jej koszt to nawet 6 milionów złotych - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Sprawa ścieków, które z powodu awarii trafiały z Hotelu Arłamów do potoku, stała się poważnym problemem. W połowie sierpnia informowaliśmy o nieprawidłowościach przy ich odprowadzaniu – nie odpowiadały one tym określonym w pozwoleniu wodnoprawnym. Do sprawy odniósł się wówczas administrator hotelu, który zobowiązał się do realizacji wszystkich zaleceń wydanych między innymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W najnowszym oświadczeniu poinformowano o poszerzeniu planów budowy nowej oczyszczalni ścieków. Jej koszt to nawet 6 milionów złotych.

Sprawa ścieków, które z powodu awarii trafiały z Hotelu Arłamów do potoku, stała się poważnym problemem. W połowie sierpnia informowaliśmy o nieprawidłowościach przy ich odprowadzaniu – nie odpowiadały one tym określonym w pozwoleniu wodnoprawnym. Do sprawy odniósł się wówczas administrator hotelu, który zobowiązał się do realizacji wszystkich zaleceń wydanych między innymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W najnowszym oświadczeniu poinformowano o poszerzeniu planów budowy nowej oczyszczalni ścieków. Jej koszt to nawet 6 milionów złotych.

 

Problem ze ściekami trafiającymi z Hotelu Arłamów do pobliskiego potoku w rezerwacie „Turnica” pojawił się ponad miesiąc temu. Po przeprowadzonych badaniach wody, zarząd obiektu otrzymał zalecenia od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które od razu zostały wdrożone. Efektem tego było znaczne polepszenie parametrów ścieków. Dodatkowo hotel zobowiązał się, że będzie wykonywał badania nie co kwartał, a co miesiąc.

 

Przyczyna pogorszenia jakości wody

 

Ścieki pochodzące z Hotelu Arłamów oczyszczane są na wielu etapach mechanicznych i biologicznych. Jednym z nich jest tak zwane napowietrzanie i to właśnie w tym obszarze nastąpiła awaria. Naprawiono ją 14 sierpnia, a dodatkowo wprowadzono takie działania jak codzienny wywóz półpłynnego osadu do pobliskich oczyszczalni. W tym celu zakupiono dwa nowe wozy asenizacyjne o wartości 350 tysięcy złotych.

 

Plany na poszerzenie planów budowy oczyszczalni

 

Hotel Arłamów podjął również kroki mające na celu poszerzenie planów budowy nowej oczyszczalni, jednak wymaga to uzyskania niezbędnych pozwoleń o które już wystąpiono.

 

Awaria, a także szeroko zakrojona dyskusja, która toczy się obecnie w Polsce wokół wrażliwości polskich rzek uświadomiły nam, że chcemy zaangażować się w temat czystości wód w sposób dużo pełniejszy. Zdecydowaliśmy się więc na modyfikację wcześniejszych założeń i będziemy dążyć do poszerzenia planów związanych z zakresem działalności nowej oczyszczalni Hotelu Arłamów - tak, by mogła ona służyć również mieszkańcom okolicznych wsi

 

- informuje zarząd.

 

Koszt tak szerokiej inwestycji wyniesie około 6 milionów złotych. Jej rozpoczęcie nastąpi z chwilą uzyskania niezbędnych zezwoleń. Pierwsze wnioski w tej sprawie mają zostać złożone do stosownych urzędów jeszcze we wrześniu 2022 roku.

 

Zdjęcie główne: Hotel Arłamów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE