reklama
reklama

Historia na szlaku. Bieg w Nowym Łupkowie połączył sport z pamięcią o poległych [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Historia na szlaku. Bieg w Nowym Łupkowie połączył sport z pamięcią o poległych [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Bieg w Nowym Łupkowie połączył sport z pamięcią o poległych | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościNa dziewięciokilometrowej trasie prowadzącej przez miejsca naznaczone historią I wojny światowej, odbył się bieg terenowy. Nie chodziło jednak wyłącznie o rywalizację, gdyż uczestnicy wydarzenia w Nowym Łupkowie połączyli aktywność fizyczną z edukacją historyczną.
reklama

Gmina Komańcza, Stowarzyszenie „Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii” oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowali bieg terenowy, którego głównym celem było upamiętnienie żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Przywracanie pamięci o poległych pochowanych na cmentarzu wojennym w Starym Łupkowie”.

Start zlokalizowany był przy rondzie w Nowym Łupkowie. Zawodnicy wyruszyli na trasę po godzinie 12:00, mając do pokonania dziewięć kilometrów o zróżnicowanym, górskim charakterze. Limit czasowy wynosił cztery godziny, a udział w biegu był bezpłatny. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn oraz w formule rodzinnej, która miała zachęcić do wspólnego startu dzieci i dorosłych.

reklama

Archeologia i rekonstrukcja zamiast tylko mety

To, co wyróżniało wydarzenie na tle typowych imprez sportowych, to jego szeroki kontekst edukacyjny i historyczny. Uczestnicy mogli na trasie oraz w strefie wydarzeń nie tylko aktywnie spędzić czas, ale również wziąć udział w działaniach przybliżających im realia walk z początku XX wieku. Na miejscu prowadzone były prace wykopaliskowe, będące częścią większego projektu badawczego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Osoby odwiedzające teren zawodów mogły z bliska zobaczyć, jak wygląda proces dokumentowania znalezisk związanych z I wojną światową.

reklama

Dodatkowym elementem programu były pokazy rekonstrukcji historycznej. Grupy rekonstrukcyjne prezentowały umundurowanie, wyposażenie oraz życie codzienne żołnierzy sprzed ponad stu lat. Dla wielu uczestników była to pierwsza okazja, by tak bezpośrednio zetknąć się z historią odtworzoną w szczegółach.

reklama

Choć wydarzenie miało charakter edukacyjny, nie zabrakło sportowej rywalizacji. Zwycięzcy w każdej z kategorii zostali uhonorowani pucharami, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo