Bieszczadzka Kolejka Leśna rozpoczęła tegoroczny sezon z opóźnieniem spowodowanym pandemią koronawirusa. Mimo że wąskotorowa ciuchcia wyjechała na trasę dopiero po długim, majowym weekendzie nie wpłynęło to na mniejszą ilość turystów, a wręcz przeciwnie. „Był to bardzo dobry sezon” – podsumowuje Mariusz Wermiński, prezes fundacji zarządzającej kolejką.
Rekordowa liczba przewiezionych pasażerów
W okresie wakacyjnym Bieszczadzka Kolejka Leśna wyjeżdżała na trasę nawet do dziesięciu razy dziennie i kursowała z Majdanu, niedaleko Cisnej do Dołżycy oraz z Majdanu do Balnicy. Na przestrzeni ostatnich miesięcy skorzystało z niej wiele grup zorganizowanych. Nie były to tylko wycieczki szkolne ale również wyjazdy turystyczne organizowane przez biura podróży. Łącznie z tej atrakcji w 2021 roku skorzystało około 168 tysięcy osób.Aktualnie BKL zakończyła sezon, a od początku listopada prowadzone są naprawy taboru oraz remont torowisk. Mariusz Wermiński zapowiada, że wąskotorówka może wznowić kursowanie w okresie ferii zimowych.
Bieszczadzka Ciuchcia, czyli kolejka z historią
Budowę kolejki wąskotorowej rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Miała ona na celu uprościć eksploatację bieszczadzkich lasów. Niestety podczas II wojny światowej torowiska zostały kompletnie zrujnowane.W latach 50. przy okazji budowy Zakładów Drewna w Rzepedzi wybudowano tory na odcinku z Rzepedzi przez Smolnik, Wolę Michową, Balnicę, Cisną, Przysłup i Wetlinę do Moczarnego. Kolejka służyła nie tylko do przewozu drewna, ale również jako transport turystyczny. Na początku lat 90. ubiegłego wieku linię wyłączono z eksploatacji, szyny zardzewiały a tory zarosły.
W 1994 roku założono Fundację Bieszczadzkiej Kolejki , która doprowadziła do ponownego uruchomienia kolejki.
[Best_Wordpress_Gallery id="427" gal_title="Bieszczadzka Kolejka Leśna"] Źródło: PAP
Autor: Kamil Mielnikiewicz, Saga
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.