reklama

„A gdy będzie już po wojnie”. Koncert Artura Gotza w Bieszczadzkim Domu Kultury [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

„A gdy będzie już po wojnie”. Koncert Artura Gotza w Bieszczadzkim Domu Kultury [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Artur Gotz | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
Aktualności„A gdy będzie już po wojnie”, „Wiatr”, „Kolęda Katyńska” – te i wiele innych poruszających utworów wybrzmiało w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku podczas koncertu Artura Gotza. Wieczór pełen muzyki, poezji i refleksji nad wydarzeniami II wojny światowej był momentem uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim i bohaterach tamtych lat.
reklama

Artur Gotz, znany aktor i wokalista, zabrał widzów w podróż pełną emocji i zadumy. Na scenie Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku, wybrzmiały utwory inspirowane poezją wojenną, między innymi wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Józefa „Ziutka” Szczepańskiego oraz Tadeusza Borowskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania zgromadzonych przez Agnieszkę Nanaszko, dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury. Następnie na scenie wybrzamiały premierowe utwory z płyty „Litania piwnic 1944”, za którą artysta otrzymał odznaczenie „Dumni z Powstańców”. Publiczność miała okazję usłyszeć kompozycje takie jak „Wiatr” i „Ponad nocą”, a także współczesne teksty Michała Zabłockiego oraz autorskie dzieła Artura Gotza, w tym „Zbliża się godzina W.”.

reklama

Ten występ kończy cykl trzech koncertów, które współfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Opowiadamy o II wojnie światowej, o Powstaniu Warszawskim. Urodziłem się w Krakowie, jednak zawsze chciałem mieszkać w Warszawie, przeprowadziłem się tam 16 lat temu, ale nie rozumiałem tego miasta do momentu aż trafiłem do Teatru „Kamienica”, który stworzył Emilian Kamiński, wspaniały aktor, reżyser i mój mistrz. 15 lat temu robiliśmy spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, według Mirona Białoszewskiego i podczas rozmów z Emilianem i powstańcami, ludnością cywilną, zakochałem się w Warszawie i stwierdziłem, że chcę stworzyć taką płytę o Powstaniu. W tym roku z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ukazała się moja płyta

– mówił Artur Gotz.

Refleksje nad przeszłością

Wieczór był nie tylko hołdem dla bohaterów wojennych, ale również chwilą refleksji nad znaczeniem historii w naszym codziennym życiu. Artur Gotz z wielką wrażliwością połączył tematykę wojenną z atmosferą zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, prezentując między innymi „Kolędę Katyńską” Zbigniewa Preisnera. Zabrzmiał też nastrojowy utwór Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.

Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą koncertu był Artur Gotz – artysta o imponującym dorobku artystycznym. Nagranie sześciu płyt i ponad 800 koncertów na całym świecie potwierdzają jego wyjątkowy talent. W swoich projektach od lat podejmuje tematy ważne społecznie i historycznie. Jego fascynacja Powstaniem Warszawskim i II wojną światową stała się osią koncertu w Lesku.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama