W Lesku zakończyła się 25. edycja Targów Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego AGROBIESZCZADY. Wystawcy, rzemieślnicy, rolnicy z wielu zakątków południowej Polski, spotkali się podczas największych tego typu targów w regionie.

Jak co roku, w ostatni weekend lipca w Lesku obyły się słynne w całym regionie AGROBIESZCZADY. Na kilkudziesięciu stoiskach zagościł tradycyjny lokalny produkt – swojskie, regionalne przysmaki oraz bieszczadzkie rękodzieło. W trakcie imprezy odbyły się również pokazy maszyn rolniczych, prezentacje zwierząt: owiec, kóz, królików czy kur. Ponadto na scenie nie zabrakło występów zespołów folklorystycznych.

Popularyzowanie produktów i potraw

Tegoroczne Targi Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego to również kolejna edycja konkursu pn. „Podkarpackie Smaki Myśliwskie”, którego celem jest popularyzowanie produktów i potraw pochodzących z „darów lasu” (mięso z dziczyzny, grzyby, runo leśne), identyfikację i gromadzenie wiedzy o regionalnych potrawach i produktach stanowiących dziedzictwo kulinarne kuchni leśnej i myśliwskiej regionu. Komisja oceniała potrawy w trzech kategoriach: smak, wyroby wędliniarskie z dziczyzny oraz napój wytwarzany tradycyjnymi metodami przy użyciu lokalnych surowców.

Specjalne stoisko miały również Lasy Państwowe, które tradycyjnie już promowały dary lasu. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć leśne atrakcje, a w jednym z namiotów przedstawiona była ekspozycja muzealna z historii leśnictwa. Promowano też program „Zanocuj w lesie”, cieszący się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Muzyka i pokaz kunsztu drwala

W sobotnie popołudnie główna scena została oddana leśnikom. Pierwsze zaprezentowali się sygnaliści zespołu „Echo Karpat”, którzy koncertowali nie tylko na sygnałówkach, ale też pokazali swoje umiejętności gry na historycznym rogu myśliwskim i drewnianych trembitach – oryginalnych instrumentach górskich. Widzowie mieli też okazję wysłuchać prezentacji na temat „Leśnik dla przyrody, dla społeczeństwa”, jak również obejrzeć pokaz kunsztu drwala, którym wykazał się Jakub Kowalski, na co dzień pracujący na terenie bieszczadzkiego Nadleśnictwa Komańcza.

Nie lada atrakcją dla zgromadzonych były loty balonem. Wszyscy chętni mogli za darmo unieść się kilka metrów nad ziemią, po czym wrócić z powrotem do miejsca startu.

Muzyczną gwiazdą 25. edycji AGROBIESZCZADÓW był zespół Baciary.

Źródło: red, RDLP Krosno

Kamil Mielnikiewicz